Dzieci

Treningi dla dzieci organizowane są w formie zajęć rekreacyjno – sportowych z elementami aikido. Techniki pojawiające się na treningu są specjalnie dobrane pod kątem możliwości i bezpieczeństwa dzieci.

Są to najczęściej próby uwolnienia się z uchwytu za ręce i barki, z przodu i tyłu.

Trening zawiera dużą ilości zabaw i gier zespołowych.

Na treningu obowiązkowa jest charakterystyczna dla aikido rozgrzewka ogólnorozwojowa.

Kompletna rozgrzewka na treningu aikido angażuje wszystkie mięśnie i stawy.  W czasie rozgrzewki dzieci wykonują ćwiczenia: kształtujące wyprostowaną postawę, zwiększające ruchomość stawów, poprawiające koordynację ruchową.

Dużą część treningu stanowi lubiana przez dzieci nauka przewrotów i padów.

Dzięki umiejętności bezpiecznego przewracania się na macie, dziecko nie zrobi sobie krzywdy w podobnych sytuacjach np.: na lodowisku, rowerze lub popchnięte przez rówieśnika.

Ze względu na swoją specyfikę, aikido dysponuje szeroką gamą różnego rodzaju sposobów na bezpieczne znalezienie się na macie.

Ćwiczenia w parach kształtują w dzieciach samodzielność i otwartość na innych. Pomagają pozbyć się kompleksów i nawiązać z rówieśnikami partnerskie relacje.

Udział w egzaminach i testach sprawnościowych oswaja dzieci z sytuacjami wymagającymi pełnego zaangażowania i prezentacji własnych umiejętności. Pozwala poczuć się pewnie w analogicznych sytuacjach w szkole i poza nią.

Koniec treningu to zabawy zespołowe np.: przeciąganie pasów na sygnał, różne odmiany berka itp. Kształtują one zdolność koncentracji i szybkiej reakcji. Dostarczają jednocześnie silnych emocji i radości.