Młodzież i dorośli

Treningi aikido odbywają się na macie, nie potrzebujesz obuwia, na początek wystarczą spodnie, podkoszulka i klapki.

Trening rozpoczyna się ukłonem wyrażającym szacunek dla wartości i twórcy aikido, nauczyciela oraz ludzi biorących udział w treningu. Celem zajęć jest doskonalenie się tak fizyczne jak i psychiczne.

Pierwsza część treningu to tradycyjna rozgrzewka mająca na celu zwiększenie elastyczności ciała, rozluźnienie mięśni, poprawienie równowagi, koordynacji ruchowej i koncentrację psychiczną.

Częścią rozgrzewki na treningu dla osób początkujących jest nauka przemieszczania się oraz opanowanie przewrotów i padów.

W dalszej części treningu przechodzimy do nauki technik. Instruktor wraz z uke (osoba atakująca)  prezentuje wybrane techniki, które następnie uczestnicy zajęć powtarzają, ćwicząc w parach.

Najlepiej jest ćwiczyć z różnymi osobami, dzięki temu nabieramy więcej doświadczenia. Instruktor dobiera techniki stosownie do tematu zajęć oraz poziomu uczestników.

Każdy ćwiczy we własnym tempie i na takim poziomie na jakim aktualnie się znajduje, nie należy wykonywać form w których nie czujemy się bezpiecznie.

Techniki aikido stanowią odpowiedź na różnego rodzaju ataki, od uchwytów przez uderzenia i kopnięcia, z jednym lub wieloma napastnikami. Często ta sama technika jest odpowiedzią na różne ataki i wymaga jedynie małych modyfikacji.

Dla skuteczności techniki ważną rolę odgrywa nawiązanie relacji z atakującym, dotarcie do jego “centrum”. Mówi się o “przyjęciu ataku”, a dopiero kolejnym krokiem jest akcja mająca na celu zmianę jego kierunku i zawróceniu go w kierunku napastnika. Uchwytu nie zrywamy, a ciosu nie zbijamy, ale utrzymując kontakt wykorzystujemy go do tego, aby pozbawić napastnika równowagi.

Techniki aikido zostały tak skonstruowane, aby dawały możliwość skutecznej obrony bez konieczności niszczenia lub uszkodzenia napastnika.

 Kończą się unieruchomieniem lub odrzuceniem atakującej osoby.

W mistrzowskim wykonaniu dają możliwość obrony również przed osobą mającą lepsze warunki fizyczne.

Poza aspektem samoobrony aikido jest wspaniałą rekreacją i stanowi zrównoważony wysiłek fizyczny. Zapewnia doskonały relaks psychiczny. Na treningu panuje przyjemna atmosfera, a charakterystyka aikido przyciąga na matę pozytywnie nastawionych ludzi. Na macie nie ma rywalizacji i wszyscy chętnie pomagają innym, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Przed rozpoczęciem treningu należy zapoznać się z regulaminem, etykietą dojo i wypełnić zgłoszenie. Osoby niepełnoletnie powinny uzyskać zgodę opiekuna.

W przypadku problemów zdrowotnych należy skonsultować się z lekarzem i uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do rekreacyjnego uprawiania sportu.

Trening Christiana Tissier

Wymagania egzaminacyjne PFA:
  1. 12-7 kyu
  2. 6-1 kyu
  3. 1-4 dan